Wspomnienie o Patronie SP w Mójczy gen.T.Buku
Od 16 marca br. uczymy się całkiem inaczej- zdalnie, tym większą rolę ma teraz komunikowanie się poprzez łącza internetowe. Chyba nikt nie przypuszczał, że momentalnie na niewyobrażalną wręcz skalę elektroniczne nośniki i internet będą nam niezbędne do nauki i pracy, do życia. Jednocześnie nieaktualne stały się już przygotowywane przez uczniów i nauczycieli patriotyczne uroczystości, które były zaplanowane w miesiącu kwietniu i maju.
Zamierzaliśmy zaprezentować Akademię dotyczącą 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 r. zginął nasz Patron- gen. Tadeusz Buk wraz z całą delegacją państwową, na czele z Parą Prezydencką- Marią i Lechem Kaczyńskimi. Pragnęliśmy aktywnie włączyć się także w kilkuetapową Sztafetę Pamięci gen. Tadeusza Buka, czyli bieg ze Spały do Żagania- pierwszy raz przez Mójczę, z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego i naszych uczniów oraz nauczycieli. Pamięci Patrona miał zostać zorganizowany również Zlot Gwiaździsty.
Niestety z oczywistych powodów- szalejącej pandemii koronawirusa- trzeba było zweryfikować nasz harmonogram patriotycznych uroczystości, które nie miały szans, aby dojść do skutku.
Otrzymaliśmy natomiast inne szanse- szanse na REFLEKSJE. I to właściwie refleksje we wszystkich dziedzinach- społecznej, politycznej, gospodarczej, a także szeroko pojętej edukacji, w tym edukacji historycznej oraz promowania patriotycznych treści i patriotycznych postaw.
Słysząc każdego dnia porażające komunikaty medialne, uczymy się funkcjonować w całkiem nowej rzeczywistości, która polega na nauce i pracy RAZEM, ale OSOBNO. Jednocześnie pragniemy, jak najlepiej wykorzystać ten trudny czas, który w nowych okolicznościach nie może zostać stracony, szczególnie przez uczniów. Tymczasem szkolne budynki są niestety opustoszałe-swoisty znak czasu.
Z racji zawieszenia zajęć szkolnych w takich szczególnych,wyjątkowych, a tym samym przytłaczających realiach-zrozumiałe, że bez udziału uczniów i nauczycieli, bez uroczystej Akademii i okolicznościowych przemówień, w placówce, którą czasowo zdominowała wymowna cisza, jak co roku, tradycyjnie hołd ofiarom Katastrofy Smoleńskiej i Zbrodni Katyńskiej pod tablicą pamiątkową gen. Tadeusza Buka- oddali: p. Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce , p. Anna Kosmala, Radna Rady Powiatu , p. Dariusz Sarek, Radny Rady Miejskiej w Daleszycach oraz p. Marta Puchała, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mójczy. /fotografia zamieszczona na stronie Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce.
Przy tej okazji kierujemy w imieniu uczniów oraz rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i pracowników oświaty, a także społeczności Mójczy serdeczne podziękowania dla wspomnianej delegacji samorządowców za wyrażenie pamięci i szacunku wobec Patrona szkoły, ofiar Katastrofy Smoleńskiej i Zbrodni Katyńskiej.
Wkrótce okazało się, że nie mogliśmy również obchodzić RAZEM radosnego święta Konstytucji 3 Maja. Znowu musieliśmy się pogodzić, że nagle zostaliśmy pozbawieni możliwości realizacji dotychczasowych form świętowania państwowych rocznic, jako wspólnota- społeczność szkolna. Standardowy, bardzo szeroki przekaz patriotycznych treści i patriotycznych wartości okazał się niemożliwy.
Andrzej Dostał